Letecký pobytový zájezd do Gdaňsku a Sopot
Studenti Střední školy cestovního ruchu a gastronomie, s.r.o. v Blansku zamířili minulého roku těsně před adventním
časem na Sever - cílem tohoto dalšího zahraničního zájezdu bylo tentokrát bývalé přístavní hanzovní město u Baltu,
kterému se právem říká Perla severu.
Do Gdaňsku letadlo odstartovalo z Prahy a ubytování škola zajistila v Mercure hotelu kousek od centra města.
Jeho čtyřem hvězdičkám pohodlí a rautový způsob podávání bohatých snídaní a večeří vskutku odpovídaly.
V době naší návštěvy se na Dlouhém náměstí právě otevřely vánoční trhy s vůní dobrot a nejrozmanitějších druhů punčů. Svírající chlad večerních ulic tak nikomu nevadil. Poláci si tyto svátky umějí v atmosféře plné vánoční hudby opravdu užít.
V té spoustě světel a efektů nám přišlo, jakoby každou chvíli už nutně musel přijet i sám Děda Mráz. A řeka Motlawa si tu
k tomu všemu čarovala nádherně po svém.
Druhý den byl na programu výlet vlakem do Sopot, známého přímořského letoviska. Pořádá se tu také jedna z největších světových hudebních soutěží International song festival.
V zimním čase je tu na promenádě Monte cassino klid, Baltické moře nás k našemu překvapení přivítalo vlídně, ani nefoukal obvyklý studený vítr, takže procházka po nejstarším dřevěném molu v Evropě byla pro nás velkým zážitkem.
Lázeňské domy, hotely, restaurace a kavárny, zčásti zavřené, vypadaly pod sněhovou přikrývkou až ospale, ale i tak se dalo tušit, jak to tu v teplých měsících pulzuje lázeňským životem.
Po návratu do Gdaňsku následovala procházka historickým centrem. Z odborného výkladu učitelů se studenti dozvěděli informace o pro nás nezvyklé severské architektuře a dějinách tohoto místa, zvláště o území Kašubska, se kterým zmítaly dějiny na obě strany –. východ i západ, totalitní režimy se tu střídaly i s kouskem svobodomyslných časů.
Odpoledne byla zařazena návštěva Národního námořního muzea. Protože my moře nemáme, velmi nás zaujala historie lodní dopravy, způsoby stavby obchodních plavidel, výzkum moře s dokumentárními filmy, ale také hmotné exponáty z vikingských dob, některé vzácné a opravdu hodně staré.
Poslední den pobytu nás před odletem ještě čekalo Evropské centrum Solidarity. V tomto nově postaveném muzeu s badatelskou knihovnou jsou neuvěřitelně moderním a detailně přesným způsobem zmapovány všechny aktivity hnutí Solidarita, které se zrodilo právě v tamějších loděnicích. Na panelech, v dokumentárních snímcích, v simulacích i pomocí interaktivních her je tu skvěle vyprávěn příběh cesty k polské svobodě.
Studenti tu načerpali velké množství poznatků pro rozšíření svého všeobecného přehledu, které mohou ve svých studijních programech pak náležitě využít.
Stejně tak, coby studující oboru Cestovní ruch a Palubní stevard, měli možnost poznat další zajímavou turistickou destinaci, úroveň hotelových služeb včetně způsobu stravování a také různé druhy osobní dopravy.
A v neposlední řadě si užili několik pěkných dnů se svými učiteli a spolužáky :-)
Více fotografií naleznete na našem školním facebookovém profilu zde: https://1url.cz/IufEC